אודות נווה דניאל

 

נווה דניאל הינו יישוב קהילתי דתי נוסד בכ"ז תמוז תשמ"ב 18.7.1982 בגוש עציון.

כ-480 משפחות מתגוררות ביישוב בבתים פרטיים ובבניה רוויה. קהילת נווה דניאל מורכבת מפסיפס אנושי מיוחד, ישראלים ועולים חדשים, משפחות ותיקות  ומשפחות צעירות. מגוון המקצועות בו עוסקים התושבים רחב, רבים עוסקים במקצועות חופשיים כגון רפואה, משפט, תקשורת, אומנות לצד אנשי חינוך והוראה, בעלי עסקים מקומיים ועוד. 

 

היסטוריה:

היישוב נוסד על אדמת המשק של "חוות כהן", חלקת אדמה שרכש יצחק כהן, סוחר וגואל קרקעות ירושלמי, מתושבי הכפר אל-ח'דר. במטרה לייסד במקום חווה חקלאית, מאורעות תרצ"ו- תרצ"ח מנעו ממנו להגשים את חזונו והאדמה נעזבה.

ב- 1943 קק"ל רכשה את האדמות מיצחק כהן על מנת למנוע אבדן חלקת אדמה יהודית ובמטרה להקים ישוב בנקודה אסטרטגית זו, תוכנית שלא יצאה לפועל והחווה נעזבה שוב ויושבה רק אחרי 39 שנה עם עליית היישוב לקרקע ביום כ"ז בתמוז תשמ"ב, בסיוע איגוד המושבים של הפועל המזרחי יום לאחר הרצח של אבי קור הי"ד בבית לחם.

"נווה דניאל" קרויה על שם שיירת "נבי דניאל" שיצאה ב- 26.3.1948 מהשפלה לגוש עציון הנצור. השיירה כלל 35 משאיות אספקה ו12 משורייני ליווי מהגדוד החמישי של הפלמ"ח.

משאל שחם, שהיה אחראי במטכ"ל על ארגון השיירות נטל עליו את הפיקוד על השיירה עד הגעתה לירושלים וקיבל מינוי מהמטכ"ל להיות אחראי גם על המשך הדרך מירושלים לגוש עציון.

בדרך חזרה מגוש עציון נתקלת השייר בהמון של פורעים ערבים ליד קבר שיח 'נבי דניאל'- כשתי ק"מ דרומית לבית לחם, בהתקלות נהרגו 15 לוחמים ועשרות נפצעו השיירה נקרא ע"ש המקום נרצחו הלוחמים, נווה דניאל הממוקמת כק"מ דרומית לנקודה נקראת על-שמם. בכ"ח בשבט התשפ"א נחנכה חורשת השיירות ואנדרטה לזכר חללי שיירת נבי דניאל. 

גיאוגרפיה ואקלים:

נווה דניאל הוא היישוב הגבוה ביותר בגוש עציון, הוא ממוקם על רכס א-צלח בגובה 997 מטר מעל פני הים, על תוואי דרך גב ההר העתיקה בקטע דרך הקרוי 'דרך האבות'. דרך המחברת את רכסי שדרת ההר המרכזי של ישראל "קו פרשת המים" מצפון לדרום.

הפרשי הגובה בין פסגת הישוב לשכונות שנמצאות בתחתית הוואדי מגיע בשיאו לכ- 300 מטר. בפסגה הוקם "מצפור האלף" נקודת תצפית רחבה על הרי יהודה- מדרום, השפלה ומישור החוף- ממערב, ירושלים וסביבותיה- מצפון וההרודיון והרי מואב- ממזרח.

לנוף המיוחד הנשקף מהיישוב יש מחיר בחורף.בדומה לשאר יישובי גוש עציון החורף קר ומושלג אבל בנווה דניאל  גם נושבות רוחות עזות וערפל עוטה את היישוב.